İnternet

ABD’den Müthiş İddia! Çin Hackerlara Sponsor Oluyor

Dünyanın en büyük iki ekonomisi olan Birleşik Devletler ile Çin arasındaki gerilim her geçen gün artmaya devam ediyor.

Şu ana kadar dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Huawei’yi, Çin hükumeti adına casusluk yapmakla suçlayan Birleşik Devletler, konuyu bir adım daha ileri taşıyarak Çin hükumetini kendilerine saldırıda bulunan Çinli hackerları desteklemekle suçladı.

ÇİN BİLGİ ÇALMASI İÇİN SPONSOR OLMUŞ

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından ortaya atılan iddiaya göre Çin hükumeti, son 12 yılda 45 Amerikan şirket ya da devlet kurumunu etkileyen olaylarının arkasında aslında Çin hükumeti bulunuyordu. İddiaya göre Çin, APT10 adlı Çinli bir hack grubuna üye olan Zhu Hua ve Zhang Shilong’a, Birleşik Devletlere bağlı kritik şirket ve kurumlardan hassas bilgiler çalması için sponsor olmuş.

DOJ’un iddiasına göre iki , Çin hükumetinin desteği ile Ulusal Enerji Laboratuvarı, Goddard Uzay Uçuş Merkezi, Jet Propulsion Laboratuvarı, Hewlett Packard Enterprise, IBM ve daha birçok şirket ve devlet kurumuna ait toplam 0 bilgisayara erişim sağlayarak bu bilgisayarlardan yüzlerce gigabayt bilgiyi Çin hükumetine sızdırmayı başardı. Birleşik Devletler, uzun bir süredir Çin’i siber casusluk suçlamaları ile bunaltmış durumda.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap