İnternet

Çin’de, Skype’ı Tüm Uygulama Mağazalarından Kaldırıldı

Çin’deki internet sansürü aldı başını gidiyor. Apple, Çin hükümetinin kararıyla geri vites yapmak zorunda kaldı.

hükümeti tarafından uygulama mağazalarındaki iletişim araçları sessizce kaldırılmaya başladı. New York Times’a , Apple Store da dahil olmak üzere, Çin’deki tüm uygulama mağazalarından Skype uygulaması 1 aydır indirilemiyor. Ülkede, izlenmeyen ve yabancılar tarafından işletilen iletişim araçları kaybolmaya ettiği için, Çinlilerin yaptığı iletişim uygulamaları kullanımında artış görülmeye başlandı.

Daha önce Çin hükümeti, vatandaşlarının çevrimiçi iletişimini izlemeyi zorlaştıran uygulamaları kaldırma adımlarını atmıştı. Hükümet haziran ayında WhatsApp gibi yabancı sermayeli kellik tedavisi hizmetlerin yanı sıra VPN yazılımı bulunan uygulamaları da engelledi. Gmail ve Facebook gibi hizmetlere erişimi yasaklayan devasa internet filtresinin adı uluslararası alanda ” The Great Firewall Of China” yani “İnternetin Çin Seddi” olarak tanımlanıyor.

Apple, ağustosta VPN uygulamalarını kaldırarak Çin sansür yasalarına uyduğunu kabul etti. CEO Tim Cook, bu hareketi şirketin ticaret yaptığı her ülkenin kanunlarına uyma politikası prp nasıl yapılır olarak nitelendirdi. Ancak yapılan vitesin sebebi, Apple’ın ürünlerinin büyük miktarını Çinli fabrikalarda üretmesi ile bir ilgisi .

İyice Paranoyaklaşan Çin, İnternetteki Yorumların Gerçek Kimliklerle Yapılmasını Şart Koşuyor!

Microsoft’un sahibi olduğu Skype, şimdilik Çin’de çalışıyor. Ancak, yasal saç ektirme fiyat yollarla indirme olanağı kayboldu. Yani bugüne kadar Çin üzerinde uygulamayı indirmiş olanlar, Skype’ı kullanabilecek. Yine de gelecekte uygulamanın yasaklanıp yasaklanmayacağı bilinmiyor.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap