Teknoloji

Clojurecademy: Clojure İle İnteraktif Programlama Eğitimi Veren Platform [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Dilerseniz GitHub’ yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

Kod okuryazarlığı ve kodlama eğitimi dünyada her geçen gün büyüyen, oldukça önemli bir pazar. Sizlere bu yazıda tanıtacağımız Clojurecademy de bu pazarda yer alan yeni bir girişim, ve aynı zamanda açık kaynak kodlu bir kütüphane.

Clojurecademy’yi dünyaca ünlü Codecademy’ye benzetebilir, platformda yalnızca Clojure dili ile eğitimler verildiğini (ya da hazırlandığını) ancak sonuç olarak öğrencilerin genel bir bakış açısı kazandıklarını söyleyebiliriz.

Amazon, ve Walmart gibi şirketlerde de kullanılan Lisp dili türevlerinden biri Clojure, fonksiyonel programlamaya için de iyi bir tercih gibi duruyor. Bu GitHub üzerinde de açık kaynak olarak yayınlanan proje Ertuğrul Çetin‘e ait.

Clojurecademy’de kullanıcılar setlerini de hazırlayabiliyor

Clojurecademy’nin en önemli özelliği sahip olduğu DSL (Domain Specific Language) ile yine Clojure dilini kullanarak kullanıcılarına da kendi eğitim setlerini hazırlamaya izin vermesi.

Bugüne GitHub’da 500’e yakın star toplamayı başaran platformda, aynı zamanda toplamda binden fazla eğitim tamamlanmış.

Şu an için platformda 3 farklı eğitim yer alıyor ve hem eğitimler hem de eğitim hazırlamak tamamen ücretsiz. Fonksiyonel programlamaya duyulan ilginin de yükseltiğini düşünecek olursak; Clojurecademy komünitesini oturtabilirse uzun vadede başarı potansiyeli taşıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap