İnternet

E-Devlet’e Yeni Özellikler Geliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, e-devlet’in işlem hacmini arttırarak bundan sonra elektrik, su ve doğalgaz aboneliklerinin e-devlet üzerinden taşınabileceğini söyledi.

, aylık 117 milyon girişin yapıldığı ve 3 milyon kullanıcının aktif olarak kullandığı bir sistem oldu. 10 yılda e-devlet sistemine 200 milyon TL’lik bir yatırım yapıldığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, sistemin yeni uygulamalarla daha da zengin hale getirileceğini belirtti.

E-Devlet Sistemine Kredi Kartı, Havale ve Mobil Ödeme Gibi Yöntemlerle Ödeme Özelliği Geliyor

Bunlar arasında vatandaşların günlük yaşamına kolaylık sağlayacak, bürokrasiyi azaltacak uygulamaların olduğunu belirten Aka, yaptıkları çalışmalarla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Taşınma işi birden kurumla işinizin olduğu o kurum bu kurum gezdiğiniz hayli zamanınızı alan bir iş. Şimdi devlet işlerini en azından e-devlet üzerinde halledebileceğiniz bir çalışma içindeyiz. Su, , gaz aboneliklerinin otomatik taşınması. Evrakların digital olarak transferi. İkametgâh vb. ve hatta çocuklarınızın okul kayıtlarının bile siteden yapılabildiği bir sistem. Vergilerin ödendiği mesela. Elbette bunun için yerel yönetimlerden kurumlara kadar herkesin aynı dilde ve dijital konuşması gerekiyor. Bilginin bir merkezde toplanması gerek. Bu da zaman alıyor. Belediyelerin hepsi dijitalde bu işleri görmüyor. Farklı farklı sistemlerin birbirine uyumu var . Zaman alacak ama hayata geçtiğinde taşınmalarda bir yerden tüm işlerinizi halledeceksiniz.”

Bunun dışında kamu kurumu personellerinin arasındaki görüşme ağının güvenliğine yönelik ‘e-haberleşme’ adında bir sistem geliştirildiğinden bahseden Aka, yerli olarak tanımladığı bu sistemle ilgili şunları : “Başka platformlar üzerine geliştirilmiş bir messenger değil bu. Tamamen yerli yazılım. Adı e-haberleşme, ve biz şu an bunu aktif olarak kullanıyoruz.”

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap