Sosyal Medya

Facebook, Yeni Güncellemesi ile Change.org’a Rakip Olacak

2018 yılını büyük badirelerle atlatan Facebook, 2019 yılına girerken insanlarla arasındaki bağı kuvvetlendirmeye de çalışıyor. Bu amaçla geliştirilen yeni özellik sayesinde Facebook’ta imza kampanyaları düzenlenebilecek.

2018 Facebook için hiç de iyi geçmemişti. Mark Zuckerberg yılın çok kaybedeni ilan edilirken Facebook da en popüler sosyal medyası uygulaması unvanını ’a kaptırmıştı. Özellikle güvenlik ihlalleri ve bilgi sızdırma alsancak escort skandallarla imajı oldukça sarsılan firma, insanların güvenini yeniden kazanmaya çalışıyor.

Facebook’un yarın tanıtacağı özelliğinin adı ise Community Actions. İlk olarak ABD’de yayınlanacak bu özellik sayesinde sanal imza kampanyaları düzenlemek, bu kampanyalara yetkilileri ve ilgili kişi ve kurumları etiketlemek, imza kampanyası alanında tartışmalar yapmak olacak. Ayrıca bir kampanya destekçileri için etkinlikler ve kaynak toplama çalışmaları yapılabilecek.

FACEBOOK, BU ÖZELLİĞİN ÖZELLİKLE KAMU YETKİLİLERİNE YÖNELİK ÇALIŞMALARI HEDEFLEDİĞİNİ BELİRTİYOR

Facebook şu anda da toplumsal etkinlikler ve organizasyonlar için oldukça sık kullanılan bir aracı. 2016 yılında dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen kadın yürüyüşü de Facebook üzerinden organize edilmişti. İnsanlar çok uzun zamandır Change.org gibi siteler üzerinden bir araya gelip taleplerini bildiriyordu. Bu sayede Facebook bu konuya da ilk elden müdahale etmiş olacak.

Son birkaç yıla baktığımızda ise kötü niyetli kişilerin, Facebook’un özelliklerini kötüye kullanabildikleri net bir şekilde gözüküyor. Facebook bu konuda kullanıcı işaretleme, algoritmik verme sistemi ve insan denetmenler ile kontrol sağlanacağını söylüyor. Sistem tam olarak işlemeye başlamadan önce, ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’i bir kampanyaya etiketlemek de mümkün değil.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap