iOS

iOS 13.2 Sürümde Facebook Kamera Uyumsuzluğu

iOS 13.2 sürümünün yanında getirdiği sorunlar henüz son bulmuş değil. Yaşanan problemler silsilesine Facebook kamera ayarları da katıldı.

iOS 13.2 sürümünün yanında getirdiği sorunlar henüz son bulmuş değil. Yaşanan problemler silsilesine Facebook kamera ayarları da katıldı. Bu konu hakkında Dünya’nın birçok yerinden şikayet sesleri yükselmeye devam ediyor.

Facebook kamera ayarları iOS 13.2 ile uyumlu çalışmıyor

2 Kasım 2019’da “Neo QA” isimli bir kullanıcısının Facebook ve Instagram ile alakalı yaptığı bir , iOS 13.2 kullanıcılarının yüreğini ağzına getirdi. Mağdur olan kullanıcı, yaşadığı olayı aşağıdaki mesajlar vasıtasıyla iletti. ünlü haberleri

Yukarıdaki paylaşımda görüldüğü üzere Facebook’ta bir video izleyen “Neo QA”, videoyu dikey pozisyondan yatay pozisyona doğru döndürürken araya kamera uygulamasının girdiğini ve kendisine bir fotoğraf gösterildiğine şahit .

İzlediği videoyu tekrar dikey pozisyona kullanıcı, bu sefer endişe verici olarak tanımladığı olaya maruz kalıyor. Zira kullanıcının kamerası, halihazırda arka planda çalışıyor. Bunun sebebi, Facebook’un kamerayı açması.

 bir şekilde açılan kamera, kullanıcıya herhangi bir bildirim sağlamıyor. Kullanıcılar, video izlerken veya sosyal mecralarda fotoğraflara bakarken Facebook’un arka tarafta kamerayı onlara sormadan açtığını söyledi.

Facebook üyeleri ve iOS 13.2 kullanıcıları, normal şartlarda bu hatayı fark edemiyorlar. Bu olayın tek istisnası, bir videoyu tam ekran modunda izleyip normal görünüme tekrar dönmek. Böylece sol tarafta bir boşluk açılıyor.

Sol tarafta açılan boşluk, bireylere kameranın çalıştığını gösteriyor. Yukarıdaki videolarda ise kamerasının arka alanda çalıştığını fark iki kullanıcının yaşadığı ilginç anlar bulunuyor. Bu kişiler de Facebook yüzünden mağdur oldu.

Bu sorunun çözümü var mı?

Android altyapısını kullanan akıllı telefonlarda böyle bir sorun yaşanmadı. Sadece iOS 13.2 kullanıcılarını etkileyen bu sorun, gizlilik ve veri koruma konusunda zaten kötü bir geçmişi olan Facebook’u iyice sarstı.

Bazı kişiler, Facebook’u kullanmayı bıraktı. Bazı kişiler ise huzursuz edici hatanın çözümünü bulmaya çalıştı. 10 Kasım 2019’da yaşadığı olayı aktaran Daryl Lasafin, Facebook uygulamasını silip tekrar yükledi.

Buna ek olarak kamera için izin isteyen Facebook’a izin vermeyen Daryl Lasafin, kamerasının yine açıldığını ancak bu sefer önüne siyah bir ekran geldiğini belirtti.

Gizlilik ve veri koruma hususlarında kullanıcılara verdiği sözü tutamayan Facebook, bu yüzden geçtiğimiz temmuz ayında 5 milyar dolar ceza ödemişti. iOS 13.2 kullananlar, çok yakın bir zamanda bu sorundan kurtulacak.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap