Mobil

İşte 2016 Yılında İndirilen Uygulama Sayısı

App Annie yapmış olduğu araştırma ile, 2016 yılında indirilen uygulama sayısını paylaştı. Ayrıca araştırma şirketi, ve iOS’un 2016 yılındaki uygulama gelirlerini de açıkladı.

Mobil pazar araştırmacısı App Annie‘nin hazırlamış olduğu rapora göre, 2016 yılı içerisinde Android ve iOS  platformaları üzerinden toplam 90 milyar uygulama indirildiği .

2016 yılının uygulama gelirleri açıklandı

Rapora göre, Android ve iOS platformları üzerinden indirilen uygulamalardan elde edilen gelir ise, 127 milyar dolar belirtildi.

Uygulama içi reklam gelirlerininde içinde bulunduğu bu rakam, bazı kesintilerden sonra, her iki platformun 89 milyar dolarlık net gelir elde ettiği açıklandı. App Annie’nin yapmış olduğu araştırmaya göreyse, bu gelirin yüzde 30‘u mobil platformlar üzerinden elde edildiğinin altı çizildi.

Android ve iOS uygulamaları, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Brezilya gibi ülkelerde önemli gelirler elde ettiğide gözlemlendi. Bu gelişmeler içinse Android ve iOS yetkilileri, izlemiş olduğu doğru strateji ve planlamaların sonrasında başarıya ulaştıklarının altını çizdiler.

Diğer rakamlara göreyse,  2016 yılının en çok uygulaması popüler video sitesi olan YouTube oldu.

2016′nın diğer dikkat çeken uygulaması olan netflix ise, Android ve iOS platformlarına en çok gelir getiren uygulama ünvanını kazandı. Ayrıca, Google‘un video paylaşma servisi ise, Çinli rakibi iQ‘nin hemen arkasından izleyerek, rakibini yakın takibe aldı.

iOS ve Android, en çok Oyun geliştiricilerine yaradı

Rakamlar sadece uygulamalardan ibaret değil. App Annie’nin raporuna göre Android ve iOS platformları oyun geliştiricilerine önemli gelirler getirdi. Geçen yıla göre oyun geliştiricilerine daha çok para kazandıran Android ise elde ettiğinin gelirin yüzde 90‘ını oyunlardan oluşturdu.

iOS‘un ise kazancının yüzde 75‘ini oyunlardan oluştuğu paylaşılan araştırma raporunda görmekteyiz. 2016‘nın en çok kazanan mobil 950 milyon dolarlık geliri ile Pokemon GO listenin en başında yer aldı.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap