Bilim

NASA’da Görevli Bir Türk Bilim Adamı Dünya’nın Ömrünün Ne Kadar Kaldığını Açıkladı

Dünya bizim galaksideki evimiz ve şu ana kadar üzerinde yaşam olduğunu bildiğimiz tek gezegen.

NASA’da görev yapan bilim insanı Dr. Umut Yıldız, ’nın ne kadar ömrünün kaldığına dair açıklamalarda bulundu.

Dünya bizim galaksideki evimiz ve şu ana kadar üzerinde yaşam olduğunu bildiğimiz tek gezegen. Dünya’nın ne kadar ömrü kaldığına dair bilgiyi ise NASA’daki Türk bilim insanı Dr. Umut Yıldız verdi. Yıldız, “Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size ölüm için tarih verebilirim. Dünyanın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı” dedi.

Havacılık ve Uzay Ajansı olan NASA’da görevli olan Dr. Umut Yıldız, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirdiği “Uzayda Neler Oluyor” sunumunda öğrenciler ve uzaya ilgi duyan vatandaşların karşısına çıktı. Yaptığı sunumda Dünya’nın yaşı ve kalan ömrü hakkında veren Yıldız, “Dünya şu anda 4,5 milyar yıl yaşında. Size Dünya’nın ölüm için tarih verebilirim. Dünya’nın geride 5 milyar yıl yaşı kaldı. evrenin geriye kalan ömründen söz etmiyorum, Dünya’dan söz ediyorum. Tabii bu biz başka bir şey yaparak dünyanı sonunu getirmezsek” ifadesini kullandı.

Güneşe yönelik çalışmalar hakkında da konuşan Yıldız, Parker Solar Probe adlı araçtan bahsederek “Bu araç güneşe 6,2 milyon kilometre kadar yaklaşacak ve incelemelerde bulunacak. Mars’a gelecek yıl göndereceğimiz araç 2021’de kızıl gezegene iniş . Bunun en büyük özelliği yaşam araştıracak. Detayları, çizimleri yapıldı. Çok heyecan verici bir olay. Parça toplayacak. Buradan toplanan numunelerin getirilmesi de gündemde” dedi.

Mars yolculuğu hakkında da açıklamalar yapan bilim insanı, roketin inşa sürecinde olduğunu ve 2 yıl içinde test sürüşünün gerçekleştireceğini açıkladı. Roketin ucunda dört kişilik kapsül olduğunu söyleyen bilim insanı, Mars’a gidişin en az altı aylık bir yolculuk süreci olacağını ve kızıl gezegene gidenlerin en az 2 yıl orada yaşaması gerektiğini söyledi. Yıldız, “Mars ile Dünya, her 26 ayda birbirine yaklaşıyor. Yolculuğun bu döneme denk gelmesi gerekiyor. Canınız istediğinde Mars’a ya da Mars’tan Dünya’ya dönemezsiniz. Mars’a gitmek isterseniz, 3 kişiyle 3 yıl geçireceksiniz” dedi.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap