Teknoloji

Renault’dan Engellerden Kaçınabilen Sürücüsüz Otomobil Sistemi Callie

Otomotiv sektörünün geleceği olarak görülen sürücüsüz otomobil teknolojileriyle ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor.

Otomotiv sektörünün geleceği olarak görülen sürücüsüz otomobil teknolojileriyle ilgili yeni haberler gelmeye devam ediyor. Dünyanın önemli otomobil üreticilerinden olan Fransa merkezli , engellerden kaçınabilen sürücüsüz otomobili sistemi olan ‘i görücüye çıkardı.

Yüksek hızlarda bile karşısına çıkan engellerden kaçınabilmesi ve hızlı manevra yapabilmesi ile dikkatleri çeken Callie hakkında oldukça detaylı bir video paylaşan Renault, biraz geç de olsa Callie ile yarışına katılmış oldu. Callie sistemini kullanmak için tamamen elektrikli otomobili olan Zoe modelini modifiye eden Renault, teknolojisini Open Innovation Lab ve Stanford Üniversitesinin iş birliği sonucunda geliştirdi.

Nissan ve Mitsubishi ile stratejik ortaklık

Sürücüsüz otomobil teknolojileri için Nissan ve Mitsubishi markaları ile stratejik bir iş birliğine de giden Renault, 50 farklı model üzerinde farklı otonom seviyelerde testler yapıyor. Nissan ve Mitsubishi ile birlikte 2020 yılına kadar toplamda 10 sürücüsüz otomobil modeli üretmeyi hedefleyen Renault, Callie sistemi ile iyi bir başlangıç yapmış gibi görünüyor.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap