Mobil

Sony Xperia Satışları 2016’nın Son Çeyreğinde Oldukça Düşüş Yaşadı

Geride bıraktığımız yıl, Sony’nin akıllı telefon satışları için hiç iç açıcı bir yıl olmadı. Japon teknoloji şirketi, 2015’in üçüncü çeyreğinde 7.6 milyon Xperia akıllı telefon satışı yaparken, geçtiğimiz yılın aynı çeyreğinde düşüş yaşayarak 5.1 milyon Xperia satabildi…

Sony’nin Mali İşler Müdürü Kenichiro Yoshida 2016 yılında Xperia satışlarında yaşanan yüzde 35’lik düşüşü, şirketin bir önceki yıla göre Avrupa kıtasına yaptığı satıştaki düşüşe bağladı. Avrupa kıtasının, Sony’nin akıllı telefon tuzla evden eve nakliyat satışlarında başarısı için belirleyici bir pazar olduğunun da altını çizdi. Avrupa kıtasına gerçekleştirilen satışlardaki düşüşün de genel satışa yıllık iki milyon birim düşüş olarak yansıdığı Yoshida tarafından belirtildi.

Sony, 2015 yılında akıllı telefon satışlarında çeyreği 385 milyar yen (3.4 milyar dolar) tamamlarken, 2016 yılında düşüş yaşayarak çeyreği 24 milyar yen (2.1 milyar dolar) satış tutarı ile tamamladı. Ancak satış gelir tutarlarında düşüş gözlemlenmesine rağmen, Latin Ağrısız Saç Ekim Amerika ve Doğu gibi verimsiz pazarlardaki maliyet düşüşü ve döviz kurunun pozitif etkisi Sony’ye mali katkı yapan etkenler . Mali İşler Müdürü Yoshida, şirketin akıllı telefon satışlarındaki düşüşüne rağmen, mali yılın sonunda işletme karı açısından hedeflenen düzeyde olduklarını ifade etti.

Sony’nin 2016’da akıllı telefon satışlarındaki düşüşünü bu yıl telafi etmesi beklenirken, satış gelirlerinin ve satış sayısındaki artış için, Sony’nin bu ayın kağıthane araç kiralama sonunda gerçekleşecek Dünya Kongresi’ndeki performansı belirleyici olabilir.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap