İnternet

Tarayıcı Önbellekleme Özelliğinden Yararlanarak Site Hızlandırma Tekniği

Pagespeed sorgu sonuçlarında ekseriyetle bütün site sorgularında karşılaştığımız bir uyarı bu. Peki ne demek istiyor Google Pagespeed bize “Tarayıcı önbellekleme özelliğinden yararlanın” şeklinde bir ileti ile?

Çok açık. Geçtiğimiz günlerde yaptığım paylaşımlarda yönergelerine uygun, Kalite Kurallarını dikkate web siteleri hazırlamanın ne denli önemli olduğunu ve sıralama konusunda çok ciddi katkıları olduğunu anlatmıştım.

Css Sprite konusundan sonra gün be gün önem kazandığına itimat ettiğim Tarayıcı önbellekleme özelliğini nasıl kullanacaksınız ve ne anlama geliyor?

Tarayıcı önbellekleme özelliği ; Cache sisteminin aktif olmasından başka bir şey değil aslında. Kullanıcılarınız sitenize her yeni yaptıklarında, sayfanızda bulunan 20;image, swf, js” gibi dosyalarınızın “reload” tekrar yüklenmemesini sağlayacak ve sayfa açılış zamanınızı arttırmış olacaksınız. Sanırım en net şekli ile anlatımı olur.

Bu özelliği aktif hale getirebilmek için bir .htaccess dosyasına ihtiyacınız var. .htaccess ne işe yarar ya da nasıl yaratılır ilgili konuda ufak bir araştırma ile bilgi olabilirsiniz. htaccess dosyasına entegre etmeniz gereken kod betiği:

Alıntı:

[code lang=”js”]<ifmodule mod_expires.c>
<filesmatch "\.(jpg|gif|png|css|js)$">
ExpiresActive on
ExpiresDefault "access plus 1 year"
</filesmatch>
</ifmodule>[/code]

İlgili bağlantıda (betik.txt) yer alan “js, jpg, png, css, gif, php” gibi dosyalarınızın önbellekleme süresini uzattık. “Return User” yani sitenizin stabil kullanıcıları 2. kez sitenizi açtıklarında bu tarz dosyalarınız “reload” olmayacak ve sayfa açılış zamanınızı minimize etmiş olacaksınız.

Makaleyi dilediğiniz kadar kullanabilirsiniz. İnsanların işine yarasın ki yeni yetme “SEO Uzmanları”, “Hacı, Hocalar”, milletten analiz ayağına para çarpmasın.

Arkadaşlar bu günlerde kendimi site optimizasyonuna adadım Yukarıda ki makalede anlatılmak istenen kısaca şu, Verilen kodları .htacess’e eklerseniz bu kodları sitenize her girildiğinde bilgisayarınıza veri indirmek yerine var olan verileri çalıştırarak hızlandırmaya yarar ben denedim gayet başarılı denemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap