Bilim

Türk Bilim İnsanları Antarktika’da

TÜBİTAK ile İTÜ PolReC iş birliğinde Antarktika’da kurulacak ‘Türk Üssü’ çalışmaları kapsamında, TÜBİTAK MAM’dan Biyolog Dr. Evrim Kalkan, Bulgaristan Antarktik Üssü Enstitüsüne gönderildi…

TÜBİTAK ve İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi, Antartika’da kurulacak üsle ilgili bilimsel çalışmalar yapmak üzere TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsünden Biyolog Kalkan’ı, Cumhurbaşkanlığı’nın himayesi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uhdesi ve TÜBİTAK’ın finansal desteğiyle Bulgaristan Antarktik Üssü Enstitüsüne gönderdi.

Kutuplarda bulunduğu süre içinde penguenler, balıklar, deniz dibi flora (bitki örtüsü) ve faunası (belli bölgede yetişen hayvanların tümü) hakkında araştırmalar yapacak olan Kalkan, çalışmaları sonunda İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi ile Türkiye’de ilkokuldan lise düzeyine stratejik eğitimler düzenleyecek.

ANTARKTİKA’NIN DÜNYA SİYASETİNDEKİ KONUMU NE?

Herhangi bir ülkenin hak olmadığı, 53 ülkenin bayrağı yönetilen Antarktika kıtasında, 1961’de yürürlüğe giren, Türkiye’nin de taraf olduğu “Antarktika Antlaşması” ile bilimsel çalışmalara ve araştırma istasyonlarının faaliyet göstermesine izin veriliyor.

Yeraltı ve yer üstü kaynakları 2048 yılına kadar koruma altında olan Antarktika Kıtası’nda alınacak kararlarda 29 ülke oy kullanabiliyor, Türkiye 24 ülke ise gözlemci statüsünde bulunuyor.

Antarktika Kıtası’nın geleceğinde söz sahibi olmak ve ilgili kararlarda oy hakkı elde edebilmek için kıtada bilimsel araştırmaların yapılması gerekiyor. Bilimsel araştırma sonuçlarının düzenli yayınlanabilmesi için TÜBİTAK ve İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi, Antarktika Kıtası’nda araştırma için “ Üssü” kurulmasına yönelik iş birliği yapıyor.

Yorumlar

yorumlar

Yorum Yap